0 0
Chleb orkiszowy

Udostępnij w mediach społecznościowych:

lub po prostu skopiuj i udostępnij ten adres

Składniki

Porcje:
Składniki:
800 g Mąka orkiszowa
550 ml Ciepła woda
14 g Świeże droźdże
2 łyżki Oliwa z oliwek
1/2 łyżki Cukier
2 łyżeczki Sól
Dodatkowo:
2 łyżki Oliwa z oliwek
4 łyżki Mielone otręby
4 łyżki Siemię lniane

Zapisz ten przepis

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Chleb orkiszowy

Kuchnia:
  • Porcje 24
  • Średni

Składniki

  • Składniki:

  • Dodatkowo:

Opis

Udostępnij

Prozdrowotne właściwości orkiszu były znane od dawna, jednak przez ostatnie 20 lat ten gatunek zboża był raczej zapomniany. Wiele zmieniło się stosunkowo niedawno. Zdrowa żywność stała się popularna, a z nią orkisz. W rezultacie w sklepach pojawił się chleb orkiszowy, płatki orkiszowe, a nawet ciastka orkiszowe. Jednak nie spotkałam w sklepach chleba wypiekanego w 100% z mąki orkiszowej. Przeważnie są to wypieki z mieszanki mąki orkiszowej i pszennej, ze znaczną przewagą mąki zwykłej pszennej. Dlatego warto w domu upiec prawdziwy, orkiszowy bochenek chleba – pięknie pachnący, z chrupiącą skórką i niesamowitą strukturą.

(Visited 46 times, 1 visits today)

Kroki

1
Zakończ etap

Przygotowanie:

Do miski przesypujemy mąkę. Na środku robimy dołek, wrzucamy pokruszone drożdże, dodajemy cukier i 3 łyżki ciepłej wody. Delikatnie mieszamy składniki w dołu, przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 10 minut do wyrośnięcia. Następnie dodajemy oliwę, ciepłą wodę i sól. Pamiętajmy o tym, aby soli nie sypać bezpośrednio na zaczyn drożdżowy. Wyrabiamy dokładnie ciasto, aby odchodziło od miski. Ciasto będzie nieco klejące, ale nie należy dosypywać więcej mąki.
Dwie formy o wymiarach 20x10 smarujemy oliwą i obsypujemy otrębami. Ciasto dzielimy na dwie części i przekładamy do foremek. Wyrównujemy, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Trwa to od 1-1,5 godziny. Wyrośnięte chlebki smarujemy ciepłą wodą i posypujemy siemieniem lnianym. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200'C i pieczemy przez 40-50 minut. Chleb po upieczeniu powinien mieć brązową skórkę. Studzimy na kratce.
Moje rady:
- czas wyrastania chleba jest uzależniony od temperatury w pomieszczeniu
- do posypania chleba można użyć innych nasion: czarnuszki, sezamu czy maku

Recenzje

Nikt jeszcze nie komentował tego przepisu, użyj poniższego formularza aby zamieścić recenzję
poprzedni
Bułeczki z cheddarem
następny
Drożdżówki z truskawkami
poprzedni
Bułeczki z cheddarem
następny
Drożdżówki z truskawkami

Dodaj komentarz

Site is using a trial version of the theme. Please enter your purchase code in theme settings to activate it or purchase this wordpress theme here