Sekrety gotowania makaronu
Najlepsze są makarony „al dente”, które nie sklejają się podczas gotowania, a wyjęte z wody w środku są ugotowane, a mimo to lekko twarde, słowem „stawiające lekki opór zębom”. Włosi są przekonani, że cały świat jada kleiste, zbyt miękkie kluski, które kompromitują kucharzy i odbierają smak ich narodowej specjalności.
Jaki garnek do gotowania makaronu?
Koniecznie duży, by pomieścił odpowiednią ilość wody. Jaką? 1 litr na 10 dag makaronu. To nie fanaberie. Zimne kluski, wrzucone do dużego garnka z kipiącą wodą, nie będą miały możliwości, aby znacząco ją oziębić. Po kilku chwilach woda ponownie zacznie wrzeć. Makaron moczony zbyt długo w letniej wodzie, staje się nieprzyjemnie miękki i śliski. Pamiętaj! – białka muszę się szybko skoagulować.
Ile dodać soli do gotowania?
Makaron musi być dostatecznie słony. Włoscy kucharze zalecają wsypywanie 8 – 10 g soli na litr wody – przed włożeniem makaronu.
Jak włożyć spaghetti do garnka z wodą?
Technika „wkręcania” do garnka długiego, suchego makaronu zapobiega jego połamaniu. Trzymaj w dłoni wiązkę spaghetti (lub linguine, tagliatelle) i zanurzaj jednym końcem w wrzącej wodzie. W miarę jak makaron mięknie, układaj go w wodzie w kształcie wieńca. Trzeba wykazać się cierpliwością – ta operacja trwa blisko dwie minuty.
Czy warto wlewać oliwę do wody w której będziemy gotować makaron?
Tłuszcz zapobiega sklejaniu się makaronu i większość włoskich poradników kulinarnych doradza wlanie 1 łyżki oliwy do 5 litrów wody (odpowiedniej do ugotowania 450 – 500 g makaronu), jeśli nie lubisz aromatu oliwy, możesz dodać łyżkę masła lub oleju z orzechów arachidowych.
W jakiej temperaturze gotować makaron?
Na początku, czyli zaraz po włożeniu makaronu, wysoka. Potem średnia, by uniknąć rozgotowania się makaronu. Zawsze gotuj bez pokrywki. Włożony do garnka makaron natychmiast wymieszaj, by nie przywarł do dna garnka.
Ile minut należy gotować makaron?
Długi, suszony makaron gotuj ok 6 – 12 minut. Wszystko zależy od mąki i grubości makaronu. Krótkie, suszone makarony gotuje się krócej. Każda włoska gospodyni sprawdza czy makaron jest gotowy do odcedzenia. Wyławia metalowymi szczypcami (spaghetti) lub łyżeczką (krótkie makarony) jeden klusek i próbuje, czy jest jednolicie miękki, bez twardych miejsc i odpowiednio sprężysty. Krócej nie znaczy lepiej – kluski muszą mieć czas, by napęcznieć podczas gotowania.
Jak dobrze odcedzić makaron?
Inteligentny i zręczny ruch ręki mistrza polega na użyciu sitka lub cedzaka. Drobniejszy, szybko stygnący makaron należy błyskawicznie wyłowić z wrzątku, potrząsając energicznie i nałożyć od razu na talerz. Dłuższe makarony odcedza się na durszlaku i zazwyczaj ponownie wkłada do garnka, by je dogrzać z odrobiną masła lub sosu, jeśli tak przewiduje przepis.
Jak się okazuje gotowanie makaronu również wymaga odpowiedniej techniki. Wiele zależy od czasu gotowania.
My zapraszamy do naszej naleśnikarni 🙂 Na http://pierogarka.pl/menu/nalesniki/
można zapoznać się z menu.